Jak wybrać odpowiedniego psa.

Decyzja o pojawieniu się w domu nowego psa, jest zawsze bardzo poważna. Wraz z nią pojawia się wiele pytań i wątpliwości, co jest całkowicie zrozumiałe. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na najczęstsze pytania, które mogą pojawić się podczas wyboru psa.

Dla kogo pies ?


Każde zwierze potrzebuje dobrej jakości jedzenia, bezpiecznego schronieniaspacerów i zabawy. Osoba, która mieszka samotnie i dużo podróżuje, musi zastanowić się kto będzie zostawać z psem. Młode, zdrowe psy potrzebują dużo ruchu, nie tylko kilku minut spaceru, a także szkolenia (często przyda się też pomoc trenera). Podstawowe koszty utrzymania, to nawet kilkaset złotych rocznie, a do tego dochodzą interwencje weterynaryjne, których nie sposób przewidzieć, jednak mogą one wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Zatem, żeby zakupić psa, potrzebujesz czasu, chęci na długi spacery i szkolenie, a także funduszy i dużej ilości cierpliwości.


Kupić czy adoptować?


Psy z hodowli, mają zazwyczaj lepszy start. Wczesna socjalizacja, dobre warunki życia od małego, mądry i troskliwy hodowca pomagają szczeniakowi uniknąć traum i problemów w przyszłości. Możemy zobaczyć rodziców i zdecydować, czy ich zachowania nam odpowiadają. Wybierając psa, danej rasy wiemy czego się po nim spodziewać. Jest to szczególnie istotne, kiedy chcemy z psem pracować lub trenować konkretny sport, nie ma to jednak tak dużego znaczenia, kiedy szukamy jedynie kompana zabaw dla dzieci. Jeżeli decydujemy się na kupno psa, musi on być z hodowli FCI, tylko w ten sposób nie zostaniemy oszukani, psy spoza stowarzyszenia to kundelki, często rozmnażane jedynie dla pieniędzy i traktowane w sposób nieetyczny. Największą zaletą adopcji jest ratowanie bezdomnych zwierząt, które inaczej spędzą życie za kratami. Podejmując jednak taką decyzję, musimy wiedzieć, że pies może być lękliwy, agresywny, lub chory. Dokładny wywiad w schronisku z wolontariuszami i kilka spacerów zapoznawczych przed podpisaniem umowy pomoże w poznaniu zwierzęcia i podjęciu mądrej decyzji.


Szczenie czy pies dorosły?


Szczeniak wydaję się z założenia lepszą opcja, ale nie zawsze jest to prawda. O dwumiesięcznym psie nie wiele można jeszcze powiedzieć, jego charakter cały czas się zmienia. Jest to dodatkowo bardzo duża ilość pracy, żeby nauczyć go dobrego zachowania i posłuszeństwa. Młode psy mają ogromną ilość energii, którą trzeba mądrze spożytkować. Dorosłe psy są już mocno ukształtowane (oczywiście można z nimi trenować, ale ich charakter jest już znany), wymaga to od nas z jednej strony dostosowania się, ale z drugiej umożliwia świadomy wybór psa. Staruszki najbardziej potrzebują adopcji, jeżeli nie mamy za dużo wolnego czasu, lub energii to może okazać się doskonały wybór. Trzeba jednak nastawić się na częstsze wizyty u weterynarza i pomaganie psu w codziennych czynnościach.