Co musi się znaleźć w wyprawce dla szczeniaka.

Przybycie do naszego domu szczeniaka to ogromna ilość różnych emocji, zarówno dla nas jak i naszego nowego członka rodziny. Poznawanie się, zmiana otoczenia, nowe zwyczaje i zajęcia. Warto więc być dobrze przygotowanym na ten dzień. Czego potrzebujemy dla nowego psa ?

Legowisko lub klatka kenelowa


Klatka kenelowa chociaż wciąż budzi często kontrowersje, jest bardzo dobrym rozwiązaniem. W naturze psy chowają się do małych zacienionych norek, to samo poczucie bezpieczeństwa może zapewnić im klatka przykryta kocykiem. To narzędzie ułatwia też znacząco naukę czystości i odpoczywania, dodatkowo wielu hodowców uczy szczeniaki używania klatki od pierwszych dni życia, więc będzie to komfortowe miejsce, które pozwoli mu poczuć się jak w domu. Jeżeli jedna nie decydujemy się na klatkę, a zamiast niej stawiamy na legowisko, trzeba zadbać by była ona w odpowiednim miejscu. Najlepiej w zacisznym miejscu domu, tak żeby psiak mógł na nim spokojnie odpoczywać. Natomiast wraz z poznawaniem upodobań swojego podopiecznego, będzie można zmienić miejsce legowiska.


Zabawki


Szczenięce zęby potrzebują zabawek, zarówno do rozładowania emocji, jak i pomocy przy wymianie uzębienia. Warto wybrać odporne i bezpieczne zabawki, takie które można wypełnić jedzeniem, lub zamrozić. Natomiast zabawki, które mogą ulec zniszczeniu (i stać się ogromnym niebezpieczeństwem) warto trzymać zamknięte i udostępniać jedynie do wspólnej zabawy i jako nagrodę.


 Gryzaki i smaczki:


Jeżeli zapewnimy szczeniakowi odpowiednią ilość gryzaków, pozwoli nam to znacznie zmniejszyć ilość zniszczeń w domu i ułatwi naukę zostawania w samotności. Natomiast smaczki będą potrzebne do codziennych treningów, szczególnie na spacerach, kiedy zwykła karma może okazać się nie wystarczająco atrakcyjna. Smaczki powinny być miękkie, odpowiedniej wielkości i wystarczająco apetyczne.


Obroża, adresówka, szelki, smycz i linka


Akcesoria spacerowe, które są absolutnie niezbędne dla każdego psa. Obroża, czy szelki ? Warto posiadać i jedno i drugie. Z szelek korzystać na luźnych spacerach, kiedy pies ma przypiętą linkę i pozwalamy mu na ciągnięcie. Z obroży, kiedy trenujemy spokojne spacerowanie i luźną smycz. Na miejskie spacery warto mieć zwykłą smycz 2/3-metrową, natomiast na spacery w lesie i na łąkach przyda się długa linka 10-metrowa, lub nawet dłuższa. Na każdym spacerze pies powinien mieć również adresówkę, ułatwi to jego bezpieczny powrót do domu, gdyby zdarzyło nam się go zgubić.


Miski


Piska z czystą wodą dostępna dla psa zawsze, to raczej oczywistość. Natomiast jeżeli chodzi o miskę na jedzenie, może okazać się, że potrzebujemy takiej z serii spowalniającej, żeby zapobiec skrętom żołądka.

Karma

Hodowca zazwyczaj przekazuje wraz ze szczeniakiem worek karmy, które maluch jadł w hodowli. Jednak jeżeli jest ona słabej jakości, lub nie odpowiada nam z jakiegoś innego powodu, warto zmienić ją na zdrową i pełnowartościową, która zasmakuje naszemu pupilowi